גיבורי היום-יום

img083הגיעה אלי פניה מבית ברל – לכל מי שתיעד את חייו או חייו של בן משפחה בכתיבה, בצילום – לצרף את סיפורו האישי למאגר הולך ונבנה של סיפורי יומיום של אלה שגרו כאן ב-150 השנים האחרונות:

בימים אלה מקימים בבית ברל מאגר סיפורים, אוסף ייחודי של זיכרונות ועדויות היסטוריות, כתובות, מוקלטות או מצולמות של אנשים ונשים פרטיים, המספרים את סיפורם האישי, שהוא תמיד ייחודי וקולקטיבי כאחד. פרויקט “מנהרת הזמן- בית ברל” מוקדש להיסטוריה של חיי היומיום בארץ ב-150 השנה האחרונות. הוא מתמקד בחייהם של אנשים ונשים, יהודים וערבים, ותיקים, עולים ומהגרים, חילונים ודתיים.

ההיסטוריה של חיי היומיום תופסת בדורות האחרונים מקום חשוב בשדה המחקר ההיסטורי. ההיסטוריה של חיי היומיום  עוסקת בתנאים, בנורמות ובדפוסים, שאפיינו את חייהם של אנשים רגילים, בתחומים כגון: האוכל, הלבוש, העבודה, החינוך, הכלכלה, הבית, המשפחה והפנאי. נקודת מבט זו מאפשרת להעמיק את ידיעותינו לגבי קבוצות חברתיות לא-הגמוניות, שתרבותן לא זכתה לביטוי בולט במרחב הציבורי, ובכך היא גם תורמת להבנה עמוקה יותר של הקשרים בין התחום התרבותי לתחום הפוליטי.

מאגר הזיכרונות הנבנה עתה במכללה האקדמית בית ברל, מיועד להפוך לאתר מרכזי, שבו יקובצו הזיכרונות רבים, שתועדו על ידי “הגיבורים של חיי היומיום” בעצמם או בעזרת כותבים ועורכי זיכרונות. כאלה שנכתבו עבור בני המשפחה והופצו רק במסגרתה או במסגרת פרויקטים אחרים של תיעוד היסטורי במסגרת הקהילה או אחרת.

אנו פונים לנשים ואנשים, שכתבו, הקליטו או צילמו את זיכרונותיהן/ם, לבני משפחות וידידים שיש בידם זיכרונות כאלו, ולעורכי זיכרונות ומראיינים בכל צורות התיעוד והשפות, ליצור עימנו קשר כדי שנוכל להוסיף למאגר החדש  עותק מהמסמך ההיסטורי המשמעותי והייחודי שבידם.

צרוף הזיכרונות לאוסף יבטיח את שמירתן לטווח ארוך באתר מרכזי, שייבנה באופן נגיש במיוחד לקהל הרחב ולחוקרים. כל זיכרון, עדות וסיפור חיים הוא בעל חשיבות ועניין- לא רק לבני המשפחה ולחברים, אלא גם לציבור הרחב ולחוקרי התרבות וההיסטוריה.

ליצירת קשר:

ד”ר עפרה טנא,  טל’:  03-5405285       otene@netvision.net.il

ד”ר בועז לב-טוב   טל’: 054-4927879 boazlevtov@gmail.com

לחצו כאן לעמוד הפרויקט בבית ברל

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *