מה הסגנון שלכם?

יש שתי דרכים (בוודאי יש עוד) שאנשים אוהבים לכתוב בהן. שיטה אחת היא בסגנון חופשי, שיטה בה אנחנו מניחים לתת מודע להוביל. לא תמיד, או יותר נכון, כמעט אף פעם, איננו יודעים מראש מה נמצא על הדף אחרי שנגמור לכתוב. השיטה השנייה היא כתיבה מונחית על ידי שאלות.

כשאנו מתחילים לכתוב את סיפור חיינו, או חלקים ממנו, כדאי לנסות את שתי השיטות גם יחד. בדרך כלל תהיה שיטה אחת שתהיה לנו יותר נוחה, יותר מתאימה לאופי שלנו, להרגלים. ודווקא בגלל זה כדאי לנסות גם את השיטה השנייה, שממבט ראשון לא נראית כמתאימה לנו. ההזדמנות הזו, לצאת מההרגלים שלנו, יכולה להוביל למקומות חדשים ומפתיעים.

oh

 אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים, כבר כתב ד”ר סוס

ואולי תגלו, שאין שיטה אחת שהיא מתאימה לכם, אלא שתי השיטות טובות, בהתאם למצב הרוח שלכם. לפעמים תתאים כתיבה מובנית ומונחית ולפעמים, פשוט לשפוך הכל על הדף. אולי, לפעמים, יהיה כדאי על אותן סיטואציות לכתוב פעם כך ופעם כך.

 סגנון חופשי

כשאתם מתחילים, התייחסו למה שאתם כותבים כאילו אף אחד לעולם לא יקרא זאת. לכן, תניחו לכל מה שעולה לכם לצאת אל הדף.

כאילו אנחנו מכבים את השכל, ההיגיון, המוביל אותנו, ורק העט כותבת. אפשר להחליט מראש – על כתיבה כזו שנמדדת בזמן או במספר עמודים. לכתוב מדי יום, או פחות, במשך 15 דקות או להחליט שממלאים שני עמודים.

ואם לא יוצא כלום, לא להיבהל. אפשר אפילו לכתוב, “אין לי מה לכתוב, לא יוצא לי כלום….”. לכתוב ויהי מה. כך עולים ויוצאים חומרים, מחשבות ורגשות, שקודם לא היו לנו מילים בשבילם. זהו היתרון וגם החיסרון של כתיבה זו.

 שאלות מונחות

יכול להיות הרבה יותר קל אם מישהו שואל אותנו ואנחנו רק צריכים לענות.

למשל –

– מהו הזיכרון הראשון שלכם? מהי הסיטואציה? הדמויות שאתכם?

– נקודות מפנה בחיים שלי

– סבא וסבתא שלי, מה אני יודע עליהם?

– השנה הראשונה שלי בבית הספר, יסודי או תיכון.

– הפגישה הראשונה עם…

 ובין אם כותבים בסגנון חופשי ובין אם אתם כותבים בסגנון מובנה, השתדלו לכתוב בלי הרבה עצירות בדרך. זה יעסיק את הצד היצירתי של המוח.

 ולפעמים, דווקא נרצה להפעיל את הצד המודע יותר. בעיקר כשאנחנו חוזרים למה שכתבנו, על מנת להבין, וגם אז תפקיד חשוב לאינטואיציה שלנו.

 ואם עוד לא התחלתם לכתוב, עכשיו הזמן.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *