מה זה EFT?

ד"ר רוג'ר קלהאן, פסיכולוג קליני, טיפל במרי כבר תקופה ארוכה ללא הצלחה. מרי סבלה מפובית מים. לא סתם פוביה, מרי פחד מאמבטיה, מגשם, מבריכות. הפוביה, ממנה סבלה מילדות, היתה כה עזה עד שהיא לא הצליחה לקלח את שני ילדיה. ד"ר קלהאן ניסה את כל השיטות שהכיר, כולל היפנוזה, שיטות קוגניטיביות ועוד, אך ללא הועיל. הפוביה נשארה כמעט בדיוק באותה רמה.

במהלך התקופה בה טיפל במרי, למד ד"ר קלהאן על מערכת המרידיאנים, מערכת ערוצי האנרגיה בגוף, על פי הרפואה הסינית. כל מרידיאן מקושר לאיבר מסוים בגוף, ולכל מרידיאן נקודת קצה. ברפואה הסינית, על ידי דיקור או לחיצות, משחררים אנרגיה תקועה בגוף כדי להביא לריפוי.

במהלך אחת הפגישות עם מרי, היא אמרה שרק המחשבה על מים גורמת לה לתחושה נוראית בבטן. ד"ר קלהאן חשב שאולי יוכל להקל עליה, והציע לה לתופף על הנקודה שהיא קצה המרידיאן של הבטן. מרי תופפה באצבעותיה למשך כמה דקות על נקודת הקצה ולהפתעת שניהם, כשחשבה שוב על מים – נעלמה התחושה הנוראית שהרגישה בבטן. ולא רק התחושה הנוראית נעלמה – מרי ניגשה אל שפת הבריכה בביתו של ד"ר קלהאן – וגילתה שגם הפוביה עצמה נעלמה! אחרי שנים של טיפול, בהן הושג שיפור מינימלי, הפוביה נעלמה לאחר כמה דקות של תיפוף. נעלמה ולא שבה.

כמובן שלאחר המקרה הזה, ד"ר קלהאן העמיק את לימודיו בעניין המרידיאנים, נקודות הקצה והשילוב בין פסיכולוגיה לרפואה הסינית. הוא פיתח "סטים" של תיפוף באצבעות על קצות מרידיאנים בהתאם לבעיות שונות, על מנת לשחרר את האנרגיה התקועה הנמצאת בסיסן של בעיות אלה.

בהמשך, אחד מתלמידיו של ד"ר קלהאן, גרי קרייג, מהנדס במקצועו, הציע שלסדר התיפוף על הנקודות אין חשיבות, וניתן לתופף על כל הנקודות לכל בעיה. הוא הציע סט אחד של תיפוף, שנוגע בקצה של כל המרידיאנים המרכזיים. כך נולדה שיטת  (EFT (emotional freedom technique.

 

 

</ "meta property="og:image" content="http://www.galiamm.co.il/wp-content/uploads/2018/11/broom1.jpg>